Tiffany üveg készítés
A tiffany üveg készítés technikáját Louis Comfort Tiffany dolgozta ki az 1800-as évek végén. Ez a fajta technika manapság nagyon népszerűvé vált, sokfelé tanfolyamokon sajátíthatják el az emberek, így aztán nehéz eldönteni, ki az aki tényleg minőségi színvonalon műveli ezt a szakmát.
A tiffany üveg alkalmazási területei
- ablakba, ajtóba, szekrényajtókba, konyhaszekrényekbe,
- lámpák, lámpabúrák, falilámpák, állólámpák
- kisebb nagyobb dísztárgyak készítéséhez, mint díszdobozkák, ablakdíszek, mécsestartók, szalvétatartók, névjegykártyatartók, ceruzatartó, zsebkendőtartó, falióra….
- képkereteket is lehet belőle készíteni, vagy tükör készítéséhez is alkalmas
- floráriumok, különböző növénytárolókhoz,
- nagyobb felületekhez is kiválóan alkalmas, teraszüveg, térelválasztó…
- felülvilágítók, – akár hőszigetelten is.
A tiffany technikával hasonló alkotásokat tudunk létrehozni, mint az ólomüvegezéssel, ez a mintától, az elkészítendő alkotástól és attól is függ, hogy mi melyik technikát részesítjük előnyben.
Az alkotás folyamata:
- Tiffany üveg készítés első lépése, hogy eldöntjük, mi az amit el szeretnénk készíteni, ez tervezgetéssel, vázlatokkal kezdődik. Amint kialakult a végleges forma és színterv, elkészítjük az 1:1-es rajzát.
- A kész tervet beszámozzuk és pauszpapírra átmásoljuk. Ha nem elég kemény papírra készítettük a tervet, akkor indigóval készítünk egy másik másolatot kartonra, amit ugyancsak beszámozunk, majd szétvágunk a vonalak belső oldalán darabokra, a mintának megfelelően.
- A mintát átrajzoljuk az üvegre alkoholos filccel, a papírsablonok segítségével és az üvegen is beszámozzuk a kivágandó darabokat, pont úgy ahogy a rajzon volt. Egy speciális üvegvágó segítségével , – amit egy speciális olajba mártunk, vagy ha tölthető a belseje, akkor bele kell tölteni – megkarcoljuk az üveget a minta vonalán, ahol szeretnénk, hogy eltörjön az üveg.
- Miután kivágtuk az üvegdarabokat, üvegcsiszolóval lecsiszoljuk az éleket, hogy ne legyenek élesek és pontatlanok. Az üvegdarabkáknak pontosan meg kell felelni a terven rajzolt formáknak,akkor fognak szépen illeszkedni egymás mellé.
- A lecsiszolt üvegdarabkákat letisztítjuk, megtöröljük, majd a széleit rézfóliával körberagasztjuk.
- A körbefóliázott üvegekből kirakjuk a mintát és elkezdjük összeforrasztani mindkét oldalon, a találkozási felületeket. Forrasztás előtt forrasztóvizzel kenjük be a felületeket, majd forrasztóón segítségével forrasztjuk össze a darabokat.
- Amint készen vagyunk a forrasztással, le kell tisztítani az üvegről a forrasztóvizet meleg mosószeres vízzel.
- A forrasztás tiszta felületét patinázhatjuk rézszínűre, vagy feketére is, de meghagyhatjuk a forrasztás ezüst színét is. A patinázás után újra meg kell tisztítani az alkotást langyos mosószeres vízzel.
- Miután szárazra töröltük a tárgyat, egy finish-spray-el, vagyis fixálóval kezeljük a forrasztott felületeket. Egy ideig hagyjuk hatni, majd egy puha ronggyal letörölhetjük. Így hosszabb ideig lesznek szépek a forrasztások, nem kezdenek el oxidálódni.
A festett üvegek:
- Ha festett mintát is szeretnénk az üvegre, azt még összerakás előtt kell elkészíteni. A mintát fém-oxid tartalmú festékekket lehet megfesteni. Először a porfestéket vizzel és egy speciális olajjal hígítjuk, ezután már lehet használni.
- A megfestett mintát kemencében bele kell égetni üvegbe. Kb 500 C fok és 650 C fok között, a festéktől függ, hogy hány fokon történik az égetés. Az égetésnél lassan emelkedik a hőmérséklet, majd a lehűlésnél sem szabad, hogy hirtelen nagy hőmérséklet változás történjen, mert az üveg elrepedhet, ezért csak elektronikusan vezérelt kemencében tudjuk az üveget égetni.
Vásárolj tiffany üvegmunkákat, limitált számban készült, egyedi üveg ékszereket!
Üvegékszerek: Czinamon-ékszer